mrclownworld on Nostr: When the penny was introduced, it could buy a quart of milk or a load of bread or a ...
When the penny was introduced, it could buy a quart of milk or a load of bread or a newspaper. Today, those would cost you $1-3, *with* incredibly industrialized production.
A quart of grass fed, organic raw milk or a farmer’s market organic sour dough loaf are going to cost $6 today.
The $5 bill is the new penny, if we’re honest with ourselves
BREAKING: The US will stop putting new pennies into circulation by early next year.
Businesses will need to start rounding up or down to the nearest 5 cents, the US Treasury said in a statement.
A penny currently costs 4 cents to make.
Cutting production is set to save $56M/year.
Published at
2025-05-22 15:27:12Event JSON
{
"id": "de6d75244e8139525ca639de4c35af7b42b485bed0a9924cd3a708be6c78bd5c",
"pubkey": "34134b9e1cbb322582bca4020a39cc1256036d1f5e98effcc838b421fc209d48",
"created_at": 1747927632,
"kind": 1,
"tags": [
[
"p",
"e8d66519e43b1214ac68f9f2bdbc4386d41ac66b20c5a260b9b04102784074e9"
],
[
"p",
"e8d66519e43b1214ac68f9f2bdbc4386d41ac66b20c5a260b9b04102784074e9"
]
],
"content": "When the penny was introduced, it could buy a quart of milk or a load of bread or a newspaper. Today, those would cost you $1-3, *with* incredibly industrialized production. \n\nA quart of grass fed, organic raw milk or a farmer’s market organic sour dough loaf are going to cost $6 today. \n\nThe $5 bill is the new penny, if we’re honest with ourselves\n\nnostr:note12kkwk93fgset6u7hpzr7vw87hscurvmqzntqt3tm0keamzf6khqs4de0j3",
"sig": "cd5811f70a2337d0cb965ef9545e89e46294d6396fb316d10f8d7a8eec846fec411f67c2ef2c3abd056b3dad0ca4f57d705f0bad1c2db602090bd4b91cf458be"
}